|
Węglan sodu występuje w postaci białego proszku, dobrze rozpuszczalnego w wodzie. Posiada właściwości higroskopijne (wchłanianie wilgoci).
Soda kalcynowana stanowi naturalny a przede wszystkim skuteczny zamiennik środków piorących i czyszczących, a po użyciu jest nieszkodliwa dla środowiska. Soda kalcynowana jest pochodną znanej sody oczyszczonej, ma jednak odczyn bardziej zasadowy (pH 11.6).
Węglan sodu może zastąpić wiele detergentów. Można z jego pomocą wyczyścić szklane powierzchnie, podłogi, kafelki, zrobić pranie oraz usunąć przypaloną warstwę z patelni. Jest doskonałą alternatywą do przygotowania preparatów stosowanych gospodarstwie domowym.
|
|
|
- Usuwanie silnych zabrudzeń z tłuszczu, oleju i plam z wina
- Zmiękczanie wody
- Odkamienianie ekspresów
- Produkcja mydła i środków piorących
- Mycie ręczne naczyń
- Usuwanie pleśni
- Czyszczenie przypalonych garnków
- Czyszczenie grilla i kominka
- Neutralizowanie zapachów
Stosuje się go także do wyrobu szkła oraz papieru. Ponadto jest wykorzystywany w garbarstwie, papiernictwie, w syntezach chemicznych i w laboratoriach jako odczynnik chemiczny.
Zagrożenia:
H315 działa drażniąco na oczy.
P264 dokładnie umyć ręce po użyciu.
P280 stosować rękawice ochronne/odzież ochronną/ochronę oczu/ochronę twarzy.
P305+P351+P338: w przypadku dostania się do oczu: ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeśli można je łatwo usunąć. Nadal płukać wodą.
P337+313 W przypadku utrzymania się działania drażniącego zgłosić się do lekarza.
Aby zapobiec podrażnieniu skóry, należy używać rękawiczek ochronnych.
Przykładowe sposoby użycia:
- Uniwersalny środek czyszczący: mieszamy ½ łyżeczki węglanu sodu, 2 łyżeczki boraksu, ½ łyżeczki mydła w płynie i 2 szklanki gorącej wody.Możemy dodać kilka kropli olejku eterycznego, np. cytrynowego. Powstały środek usuwa osad z wody na bateriach umywalkowych ale także możemy go użyć do czyszczenia elementów chromowanych, okien, luster, ścian, zmywalnych tapet etc.
- Domowy sposób na wybielanie plam: wymieszać sodę kalcynowaną z wodą, na gęstą pastę. Rozprowadzić dokładnie na powstałej plamie, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Wyschniętą tkaninę dokładnie wypłukać.
- Zmiękczanie wody: do prania dodaj łyżkę stołową sody kalcynowanej.
- Proszek do prania: należy zmieszać ze sobą w równych proporcjach sodę kalcynowaną oraz boraks oraz połowę porcji nadwęglanu sodu.Taka mieszanka pozwala skutecznie odświeżyć i oczyścić tkaniny – w pralce, jak i podczas prania ręcznego.
- Żel do prania: wymieszać i rozpuścić 1 kostka mydła naturalnego w 4 szklankach wody. Po rozpuszczeniu dodajemy: 2 litry wody, 1 szklankę węglanu sodu oraz 1 szklankę boraksu. Mieszamy przez kilka minut i pozostawiamy do następnego dnia. Z roztworu powinien powstać płynny żel. Ilość wystarczy na kilkanaście prań. Ubrania są uprane, jaśniejsze, bardziej miękkie w dotyku, a do tego nie elektryzują się. Mieszaninę można wykorzystać również do mycia podłóg, szafek, a nawet wyczyścić nią buty. Uwaga: nie należy stosować w przypadku prania tkanin z wełny i jedwabiu.
- Usuwanie pleśni: węglan sodu zabija pleśń. Należy przygotować roztwór wodny (2 łyżki na szklankę ciepłej wody) i spryskać nim pokryte pleśnią powierzchnie. Przy silnej pleśni należy przygotować pastę i pokryć nią pleśń, a następnie umyć.
- Tabletki do zmywarki: 6 łyżek sody oczyszczonej, 6 łyżek nadwęglanu sodu, 6 łyżek octu, 12 łyżek boraksu i opcjonalnie kilka kropel olejku eterycznego. Składniki suche dokładnie mieszamy w misce lub słoiku a następnie zalewamy octem i znów dokładnie mieszamy, ewentualnie dodajemy olejek eteryczny. Soda z octem chwilę się będą pienić (ulatnia się dwutlenek węgla), dlatego nie zakręcamy słoika! Dobrze mieszamy łyżką aby powstała biała, w miarę jednorodna pasta (nadwęglan sodu występuje w postaci malutkich granulek i taki pozostanie). Przekładamy ją do foremek do lodu lub innych niewielkich pojemniczków, odstawiamy w ciepłe, suche miejsce (z dala od źródła ognia, nadwęglan sodu jest BARDZO łatwopalny, a dokładnie: ułatwia spalanie się substancji łatwopalnych). Po kilku godzinach tabletki są gotowe – wystarczy wyjąć je z foremki i używać jak zwykłych tabletek.
- Plamy z tłuszczu (np. oleju, szminki) lub alkoholu: należy przygotować gęstą pastę z sody kalcynowanej i wody a następnie rozprowadzić na zabrudzonej powierzchni. Poczekać do wyschnięcia a następnie wypłukać.
- Płyn do mycia szyb/naczyń: 2 szklanki ciepłej wody, 1/3 szklanki sody kalcynowanej i kilkanaście kropel soku z cytryny. Powstały płyn można też zastosować do dezynfekcji łazienki.
- Osady z sadzy: dwie łyżki sody kalcynowanej rozpuścić w ciepłej szklance wody. Tym roztworem umyć ubrudzone sadzą powierzchnie.
|
|